28 marca 2024

Jak dbać o swoją klimatyzację, aby służyła przez długie lata?

Wysokie temperatury panujące latem mogą być poważnym wyzwaniem, ponieważ znacznie obniżają zdolność do koncentracji, prowadzą do odwodnienia organizmu, a ponadto są niezwykle męczące, utrudniając efektywną pracę i odpoczynek. Sposobem na poradzenie sobie w takich sytuacjach jest zastosowanie odpowiedniego systemu klimatyzacyjnego, który będzie w stanie szybko schładzać wnętrza pomieszczeń, dając wytchnienie i gwarantując uzyskanie pełnego komfortu termicznego. Urządzenia tego rodzaju potrzebują jednak właściwej obsługi i regularnych przeglądów, by zachować sprawności oraz zużywać mniejszą ilość energii. Ich użytkownicy powinni więc korzystać ze sprawdzonego serwisu klimatyzacji. W Poznaniu specjalizuje się w tym zakresie firma Klimapoz, która oferuje także sprzedaż i montaż systemów klimatyzacyjnych, rekuperacji, agregatów wody lodowej, central wentylacyjnych oraz rekuperacji.

 

Co powinno się wiedzieć na temat serwisowania klimatyzacji?

 

By zapewnić sprawną pracę klimatyzatorów, konieczne jest zadbanie o ich właściwy stan techniczny. Ważne będzie zatroszczenie się o poziom czynnika chłodniczego i w razie potrzeby uzupełnienie jego ubytków, a także skontrolowanie działania sprężarki, a zwłaszcza jej elementów ruchomych. Nie obejdzie się też bez czyszczenia lamelek parownika oraz skraplacza czy sprawdzenie sprawności wentylatorów. Ważne będzie ponadto zajęcie się czujnikami i elektroniką. Dla bezpieczeństwa użytkowników trzeba również przeprowadzić czyszczenie wszystkich kanałów, którymi dostarczane jest powietrze oraz ich dezynfekcję, ponieważ mogą się w nich gromadzić szkodliwe dla zdrowia bakterie oraz zarodniki grzybów pleśniowych zawierające mykotoksyny.

 

Z jaką częstotliwością powinno się przeprowadzać serwis klimatyzacji?

 

Zalecenia co do częstotliwości wykonywania czynności serwisowych oraz ich zakresu są podawane przez producenta danego urządzenia. Na ogół klimatyzatory montowane w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach sprawdza się raz do roku. Systemy w obiektach użytkowych są poddawane przeglądom raz na kwartał.

 

tel. +48 618728000

tel. +48 601701999

e-mail: biuro@klimapoz.pl

ul. Browarna 10, 61-063 Poznań

 

Zapraszamy na:

KLIMAPOZ

 

Klimatyzacja Poznań

Rekuperacja Poznań

Pompy Ciepła Poznań

Wentylacja Poznań