21 stycznia 2024

Czym różnią się różne rodzaje filtrów stosowanych w klimatyzatorach i jakie mają znaczenie dla jakości powietrza?

Uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych lub użytkowych jest ważne dla odczuwania tzw. komfortu termicznego, a więc stanu, w którym organizm nie musi wykonywać żadnych działań, by pozyskać ciepło lub odprowadzić jego nadmiar. Podczas letnich upałów takie sytuacje są jednak rzadkie, a stres cieplny wpływa niekorzystnie na samopoczucie, zdolność koncentracji i funkcje poznawcze, a także uniemożliwia efektywny wypoczynek. Sposobem na poradzenie sobie w takich warunkach okaże się montaż klimatyzacji, która zapewni przyjemny chłód. Dodatkową korzyścią będzie możliwość oczyszczenia znajdującego się w pomieszczeniu powietrza i pozbycia się z niego szkodliwych substancji. Przekonajmy się, jak wygląda kwestia filtracji w klimatyzatorach.

 

Jakie filtry montuje się w klimatyzatorach?

 

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażane w filtry, które służą ochronie wymiennika ciepła przed osadzającymi się na jego lamelkach zanieczyszczeniami, a dodatkowo pozwalają na sprawne oczyszczanie przepływającego przez urządzenie powietrza. W większości przypadków montowane są przynajmniej dwa rodzaje filtrów – wstępne, nazywane też zgrubnymi, będące rodzajem drobnej siateczki z tworzywa sztucznego lub cienkiego drutu, której zadaniem jest wyłapywanie większych zanieczyszczeń oraz dokładne. W tym przypadku w grę mogą wchodzić wkłady o różnych stopniach filtracji, nawet niezwykle skuteczne filtry HEPA, usuwające najdrobniejsze cząsteczki np. alergeny czy zarodniki grzybów pleśniowych. Uzupełnieniem systemu mogą być filtry dodatkowe, które radzą sobie z przykrymi zapachami i bakteriami. Niektóre urządzenia są też wyposażane we wspomagające filtrację jonizatory lub lampy UV.

 

Dlaczego warto pamiętać o czyszczeniu filtrów i wymianie wkładów?

 

Zarówno filtry zgrubne, jak i wkłady filtrujące z czasem ulegają zanieczyszczeniu, co wpływa na poziom przepływu powietrza, a więc także skuteczność chłodzenia. Często także skutkuje „przepuszczaniem” części zabrudzeń. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji będzie okresowe czyszczenie i wymiana wkładów.

tel. +48 618728000

tel. +48 601701999

e-mail: biuro@klimapoz.pl

ul. Browarna 10, 61-063 Poznań

 

Zapraszamy na:

KLIMAPOZ

 

Klimatyzacja Poznań

Rekuperacja Poznań

Pompy Ciepła Poznań

Wentylacja Poznań