27 lutego 2024

Czy warto inwestować w klimatyzatory typu split? 

Letnie upały mogą mocno dawać się we znaki, ponieważ panujące wówczas wysokie temperatury utrudniają pracę i wypoczynek, a często także uniemożliwiają sen. Sposobem na radzenie sobie z ciepłem jest wyposażenie biura lub sypialni w odpowiednie urządzenia zapewniające komfort termiczny. Rozwiązaniem, które jest w tym celu wybierane najczęściej są niezawodne i efektywne klimatyzatory split. Przekonajmy się na czym polega ich działanie i zobaczmy, gdzie sprawdzą się one najlepiej.

 

Co trzeba wiedzieć o klimatyzatorach typu split?

 

Klimatyzatory typu split to urządzenia, które pozwalają na szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Składają się one z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej montowanej w środku oraz jednostki zewnętrznej zakładanej poza budynkiem, a także łączącego je rurociągu, którym będzie przepływał wykorzystywany czynnik chłodniczy. Element umieszczony na zewnątrz zawiera wymiennik pełniący funkcję skraplacza oraz wymuszający przepływ powietrza wentylator elektryczny, a także sprężarkę. Część wewnątrz mieści wymiennik będący parownikiem oraz zawór rozprężny, a ponadto niewielki wentylator. Czynnik przepływający przez parownik odbiera ciepło z otaczającego go powietrza, zmieniając stan skupienia na lotny, a następnie trafia do sprężarki zwiększającej jego ciśnienie oraz skraplacza, gdzie oddaje pobraną energię i ponownie zmienia stan skupienia stając się cieczą. Największą zaletą klimatyzatorów typu split jest ich efektywność oraz fakt, że dźwięki pracy sprężarki i dużego wentylatora są słyszalne tylko na zewnątrz.

 

Gdzie używa się klimatyzatorów typu split?

 

Klimatyzatory typu split są montowane tam, gdzie chłodzone ma być jedno wybrane pomieszczenie. Jeżeli zakupi się więcej takich zestawów, będzie można obniżać temperaturę w większej liczbie miejsce. Takie wyjście ma jednak sens tylko wówczas, gdy okaże się to tańsze niż instalacja typu multi-split, w której jedna jednostka zewnętrzna współpracuje z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

tel. +48 618728000

tel. +48 601701999

e-mail: biuro@klimapoz.pl

ul. Browarna 10, 61-063 Poznań

 

Zapraszamy na:

KLIMAPOZ

 

Klimatyzacja Poznań

Rekuperacja Poznań

Pompy Ciepła Poznań

Wentylacja Poznań