23 marca 2021

Centrale wentylacyjne

W najbardziej ogólnym rozumieniu wentylacja jest procesem cyrkulacji powietrza, który z reguły zachodzi pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działający system, odpowiedzialny za taki przepływ powietrza, ma kluczowe znaczenie i wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo w danym pomieszczeniu.

Dlaczego właściwa wentylacja jest bardzo ważna?

Wentylacja zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń. Z tego też względu systemy, które proponujemy, okazują się niezbędnym wsparciem dla pomieszczeń i budynków w szczególny sposób narażonych na zanieczyszczenie powietrza – np. opary chemiczne, wysoki stopień zapylenia, czy dym papierosowy.

Rodzaje wentylacji:

 • GRAWITACYJNA – jest jednym z podstawowych typów systemów cyrkulacji powietrza; bazuje na różnicy ciśnień między ujściem kanału a przestrzenią pomieszczenia. Powietrze, które znajduje się wewnątrz obiektu zostaje wyssane przez kratkę wentylacyjną, a świeże zostaje dostarczone dzięki specjalnie przygotowanym do tego celu nawiewom (kratki nawiewne sterowane higroskopijnie bądź okna).
 • MECHANICZNA:
  • wywiewna – jej efektywność opiera się w dużej mierze na pracy wentylatorów, które montowane są w kanałach wentylacyjnych; w tym przypadku, podobnie jak przy cyrkulacji naturalnej, powietrze dostaje się do wnętrza dzięki nawiewnikom bądź nieszczelnościom stolarki okienno-drzwiowej;
  • nawiewno-wywiewna, wykorzystująca wentylatory – to dzięki nim powietrze jest odprowadzane z pomieszczenia i doprowadzane do niego.

Skutki złej wentylacji:

 • rozwój mikroorganizmów na nadprożach, pod parapetem, za meblami czy na ościeżach (głównie pleśni i grzybów);
 • efekt zaparowywania szyb w oknach;
 • osadzająca się na chłodnych ścianach oraz elementach wyposażenia wnętrz para wodna;
 • odwrotny kierunek ruchu cyrkulacyjnego – powietrze wdmuchiwane jest kratkami wywiewnymi (w łazience lub kuchni);
 • zauważalne pęcznienie drewnianych elementów wyposażenia (podłogi, meble);
 • odczuwalne złe samopoczucie, któremu towarzyszą powracające bóle i zawroty głowy, podrażnienie gardła i błony śluzowej nosa, czy też objawy alergiczne (np. podrażnienia skóry);
 • wnikanie wilgoci w ściany obiektu, a co za tym idzie – znaczne niszczenie konstrukcji budynku.

Wydajna wentylacja w biurze i domu

Wydajna wentylacja w biurze i domu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania użytkowników tych pomieszczeń. Wpływa pozytywnie na samopoczucie, a dłuższej perspektywie na zdrowie osób przebywających w budynku. Dlatego warto zainwestować w nowoczesną wentylację, która będzie dobrze współgrała z urządzeniami chłodzącymi i grzewczymi, np. pompami ciepła. O szczegółach wentylacji, możliwościach jej montażu, konieczności czyszczenia chętnie opowiemy Państwu podczas rozmowy telefonicznej lub korespondencji mailowej. Zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź nasze realizacje

 

Zapraszamy więc do zapoznania się z galerią naszych realizacji, jak również listą najbardziej prestiżowych klientów, dla których wykonywaliśmy kompleksowe usługi z zakresu montażu czy konserwacji klimatyzacji.

 

ZOBACZ WIĘCEJ...

tel. +48 618728000

tel. +48 601701999

e-mail: biuro@klimapoz.pl

ul. Browarna 10, 61-063 Poznań

 

Zapraszamy na:

KLIMAPOZ

 

Klimatyzacja Poznań

Rekuperacja Poznań

Pompy Ciepła Poznań

Wentylacja Poznań